Szacunek dla flagi Unii Europejskiej

Flaga europejska jest symbolem Unii Europejskiej, lecz nie wolno zapominać, że również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Już w 1950 r. w ramach Rady Europy powołano specjalny komitet, który przeanalizował ponad 100 propozycji projektów flag. Okręg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle zaprojektowany przez Arsèna Heitza ostatecznie wybrał Komitet Ministrów Rady Europy (8 grudnia 1955) przy jednogłośnej akceptacji w drodze uchwały Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jak widać cały proces trwał 5 lat, a zatem nie był to wybór przypadkowy.

 

Rada Europy zachęcała inne organizacje europejskie do przyjęcia tej flagi jako własnej. Parlament Europejski w 1983 opowiedział się za przyjęciem flagi Rady Europy jako symbolu Unii Europejskiej wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi. Następnie w Mediolanie w 1985 w trakcie spotkania szefów państw i rządów Wspólnot Europejskich przyjęto flagę jako flagę Wspólnot, a po uzyskaniu formalnej zgody Rady Europy flaga europejska  przy dźwiękach hymnu Europy została po raz pierwszy uroczyście wywieszona 29 maja 1986 przed siedzibą Komisji Europejskiej.

 

Zgodnie z wolą Polaków, na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach Polska została członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku.  Zatem flaga UE jest również naszą flagą i należy jej się szacunek równy szacunkowi dla naszej flagi narodowej. Przez 14 lat symbol, jakim jest flaga UE nie doczekał się ochrony prawnej oraz nie posiadamy przyjętych zasad wywieszania jej przez instytucje państwowe oraz samorządowe.

 

W związku z tą sytuacją obywatele zawiązali inicjatywę o nazwie Front Europejski, w ramach którego rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie flagi Unii Europejskiej.

Drodzy mieszkańcy, zachęcam Was do włączenia się w tą cenną inicjatywę.
W siedzibie Rady Dzielnicy można złożyć podpisy ale również zachęcam do zabrania list i zbierania podpisów wśród swoich przyjaciół i rodziny. Również otrzymaliśmy od przedstawicielstwa Komisji Europejskiej ciekawe materiały (Biała Księga, Europa w 12 lekcjach itp.) o Unii Europejskiej, które przybliżą Państwu osiągnięcia oraz plany i cele instytucji unijnych – wszystkie publikacje są dla Państwa.  Oczywiście można samemu włączyć się w akcję poprzez pobranie list wraz z projektem ustawy:

Projekt ustawy

Lista poparcia

Serdecznie zachęcam do wsparcia projektu oraz zapraszam do siedziby Rady Dzielnicy.

Szczęsny Filipiak