Lato w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży

Akcja Lato: „Słowo daję, daję słowo!
25-29 czerwca 2018 r., godz. 9.00-15.00
SCKM, ul. Wietora 15
Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 12 430 50 90, 12 430 51 54 lub na adres e-mailowy: biuro@sckm.krakow.pl
Koszt udziału: 12,00 zł dziennie
Ilość miejsc ograniczona!

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza dzieci w wieku od 6 do13 lat do udziału w programie zajęć artystycznych i sportowych od 25 czerwca do 29 czerwca 2018 r. w godzinach od 9.00 do 15.00. W tej edycji projektu zaproponujemy dzieciom różne działania inspirowane wesołymi wierszami, poezją. Bo poezja to nie to, co się kurzy na bibliotecznych półkach, tylko to, co mamy w sobie i co widzimy wokół siebie. Własny, niepowtarzalny, odrębny świat. Wiersz, to także nastrój, emocje, barwa, dźwięk, melodia. Pragniemy inspirować uczestników poprzez radosną poezję do twórczych działań, rozwijać ich inwencję twórczą, fantazję i wyobraźnię, a także stwarzać okazję do współpracy, integracji dzieci w różnym wieku, nawiązywania kontaktów rówieśniczych w czasie wspaniałej, wesołej zabawy.
Przygotowaliśmy wiele atrakcyjnych zajęć: plastycznych, ceramicznych, animacji filmowej, dziennikarskich, literackich i radiowych, teatralnych, muzycznych, cyrkowych, tanecznych, sportowych, a także gier i zabaw. W naszej bogatej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie interesującego!
W ramach powyższej kwoty zapewniamy gorący posiłek, wodę do picia i materiały realizacyjne. Uczestnicy są proszeni o przyniesienie dodatkowych kanapek, ulubionych napoi oraz na zmianę obuwia sportowego do ćwiczeń i zabaw.

PREZENTACJE NA SCENIE

„Baśnie i Legendy Polskie w Akademii Pana Piórko” – znany wszystkim Pan Piórko wprowadzi nas w świat przeszłości naszego kraju i postara się znaleźć odpowiedź na pytanie: skąd się wzięła ta Polska? W atmosferze zabawy, nauki i eksperymentów zaprezentuje swoje opowieści i ciekawe historie, jak zwykle przy muzycznym akompaniamencie.
Prowadzenie: Tadeusz Dylawerski, Piotr Niedziałek

„Inna Bajka – rymowajka” – czyli poranne budzenie kreatywności. To spotkanie z baśnią i muzyką płynącą z żywych instrumentów. To także czerpanie doświadczenia i mądrości od naszych przodków. W końcu to podróż przez świat metafor, porównań, inspiracji dźwiękowych, wzruszających a czasem mrożących krew w żyłach historii. Na otwarcie spotkania będzie okazja do porannej rozgrzewki: rymowania, dopowiadania i zgadywania. U progu upalnego lata przekornie zaprosimy Was do krainy mrozu i wiatru, do Jakucji. Wspólnie posłuchamy jak „Północny Wiatr chodził do Wielkiej Góry”.
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Piotr Krawczyk, Piotr Niedziałek

„Muzyka wierszem pisana” – w czasie tych spotkań będziemy mieli okazję poznać wybitne utwory znanych polskich i zagranicznych artystów, dla których tekst był inspiracją do stworzenia muzyki. Zaprezentowane zostaną znane dzieła muzyczne i ich wykonawcy, sławni artyści. Koncertom towarzyszyć będą zabawy z muzyką i słowem.
Prowadzenie: Adam Niedzielin, Jan Krawczyk, Roman Ślazyk, Piotr Grodecki

PROPOZYCJE WARSZTATÓW
SCENA

„Coś z niczego, czyli poezja sceny” – inspirujące zabawy teatralne, jak ze słów zbudować kolorowe światy lub nie używając słów, tworzyć poezję ruchu, jak jednym rekwizytem opowiadać niezwykłe, pełne metafor historie? W trakcie zajęć zgłębimy tajniki sceny, weźmiemy pod lupę najdrobniejsze gesty, przedmioty, słowa, dźwięki i stworzymy poetycką partyturę teatru .
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

„Filmowe Łamańce Językowe” – czyli warsztaty animacji poklatkowej. Zapraszamy dzieci do zabawy literą i słowem z wykorzystaniem animacji poklatkowej. Słówka, półsłówka, przysłowia i zabawne frazy staną się bohaterami tegorocznych filmów. Podczas warsztatów dzieci poznają tradycyjną technikę tworzenia filmów, a przy okazji odkryją niezwykły potencjał naszego języka. Zapraszamy do kreatywnej zabawy!
Prowadzenie: Sylwia Szczepańska-Horoszko, Beata Milligan

GALERIA ZDARZEŃ

„Ilustracja do wiersza Ptasie radio” – zajęcia rozpoczniemy krótkim quizem na temat znajomości wierszy Juliana Tuwima. Następnie usłyszymy tytułowy wiersz poety i zaprezentujemy pokaz ilustracji do najsłynniejszych utworów autora „Lokomotywy”. Główne zadanie, czyli ilustracja do wiersza zostanie wykonana białą farbą ecolinową na czarnym kartonie, którą na koniec uzupełnimy pastelami. Prowadzenie: Michał Baca, Violetta Chmielewska

„Ilustracje do wiersza Pchła szachrajka” – zajęcia rozpoczniemy od krótkiego quizu na temat znajomości wierszy Jana Brzechwy. Oczywiście wysłuchamy fragmentów wiersza oraz zobaczymy ilustracje klasyków gatunku. Główny temat wykonamy w postaci komiksu, dzieląc uczestników na mniejsze podgrupy. Technika przy użyciu tuszu, rysunek piórkiem lub patykiem, pokolorowany kredkami akwarelowymi.
Prowadzenie: Michał Baca, Violetta Chmielewska

„Muzyka z humorem” – śmieszne wiersze bawią słowami, zaś zabawna muzyka śmieszy melodią. Zapraszamy na spotkanie z muzyką pełną humoru. Poznamy ciekawe instrumenty, usłyszymy dziwne brzmienia i zwariowane melodie, spróbujemy wymyślić nietypowe rytmy.
Prowadzenie: Piotr Niedziałek, Piotr Krawczyk

PRACOWNIA CERAMICZNA

„Abecadło Juliana Tuwima” – na podstawie wiersza przygotujemy z filcu wesołe literki (nawiązując do inicjałów uczestników zajęć) ozdobione koralikami, tasiemkami.
„Wiersze Jana Brzechwy” ze zbiorku „Zoo” – przygotujemy stroje: przebieranki/maski z tektury, kolorowych papierów i materiałów tekstylnych.
Prowadzenie: Dorota Małysa, Joanna Szeląg, Małgorzata Flisek.

SALA 45 /RADIO PRYZMAT
„Wielki chichot” – czyli roześmiane rozmowy w Radiu Pryzmat. Radości jest tak niewiele. Czy kradnie ją zły czarownik i chowa do skrzyni, jak opisuje to Wiera Badalska w swojej balladzie? A może „żałosne słowo” wypowiedziane przez królową Jadis niszczy radość? Zaglądniemy do „Opowieści z Narni” i pokonamy zło radosnym słowem i śmiechem. Niech żyje radość! Nasze relacje z poszukiwań nagramy w studio Radia Pryzmat.
Prowadzenie: Jadwiga Mączyńska, Agnieszka Tobijasiewicz

SALA MEDIALNA

„Nakręcamy się na słowa!” – czytamy, słuchamy, opowiadamy, śmiejemy się, a czasem nic nie rozumiemy. I nic nie szkodzi! Tak zaczynamy naszą przygodę z poezją. Ale już za chwilę bawimy się słowami, tworzymy własne frazy, może nawet napiszemy swoje poematy?
W grupach, parach lub indywidualnie wybieramy, które wiersze nam w duszy grają. Na koniec zajęć powstają mini etiudy telewizyjno-filmowe, zainspirowane czytanymi
i wymyślanymi przez nas wierszami.
Prowadzenie: Arletta Szewczyk

SALA 34

„Kuglarski reset” – nawet najwięksi wierszokleci czasem potrzebują zresetować umysł, by tym skuteczniej przygotować się do poetyckich wyzwań. W trakcie zajęć nasz mózg przysposobi się do kolejnych twórczych osiągnięć: będziemy żonglować, ale nie słowem, a piłkami, chustkami i obręczami, wspinać się na wyżyny ekwilibrystyki (nie mylić z elokwencją), bo poznamy, co to chodzenie na szczudłach i linie oraz kręcić (ale w żadnym wypadku nie kłamać!), a manipulować talerzykiem i flowerstickiem. Czeka nas niezły cyrk!
Prowadzenie: Aleksandra Barczyk, Tadeusz Dylawerski

„Tańczące zwierzaki” – to przygoda z tańcem inspirowanym postaciami zwierząt z wierszy Jana Brzechwy, między innymi: Dzik, Pantera, Krokodyl, Kangur, Zebra. Poprzez zadawanie prostych poleceń w formie zabawy wprowadzimy dzieci w różnorodny świat tańca, uczestnicy poznają elementy ruchu i ciała oraz ich wzajemną relację. Na warsztacie skupimy się na: uwalnianiu wyobraźni ruchowej, relacji do przestrzeni i siebie nawzajem, indywidualnym sposobie poruszania całym ciałem, współpracy z innymi poprzez prace z partnerem i grupą (wyczuwaniu siebie nawzajem), rozwijaniu pamięci ruchowej. A wszystko to po to, ażeby wcielić się i zatańczyć swojego ulubionego zwierzaka.
Prowadzenie: Marta Pietruszka

„Gry i zabawy sportowe” – to propozycja gier i zabaw zespołowych, sportowych pobudzających do ruchu, fantazji, radości, śmiechu, współdziałania oraz zdrowej rywalizacji. Uczestnicy zostaną podzieleni na drużyny wykonujące zadania wspólnie w określonym czasie, w formie zabawy i kreatywnych działań ruchowych, sportowych.
Prowadzenie: Dorota Kozłowska-Buczek, Janusz Głowacz

Mariusz Kuś
Staromiejskie Centrum Kultury Młodziezy
31-067 Kraków, ul. H. Wietora 13/15
sekretariat czynny w godz. 9.00-18.00
tel.: 12 421-20-85
faks: 12 430-51-54
Mobile:608 496 827