TRWA NABÓR WNIOSKÓW DO PLEBISCYTU „MIEJSCA PRZYJAZNE RODZINOM Z DZIEĆMI”

W Krakowie rodziny z dziećmi są ważne i mile widziane wszędzie tam gdzie spędzają czas. Miasto chce takie przestrzenie nagradzać organizując plebiscyt „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi” – mówi Marzena Paszkot Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny.

Celem Plebiscytu pn. „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”, prowadzonego w ramach kampanii „Kraków Stawia na Rodzinę” objętej honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa jest prezentacja, promocja oraz zwiększenie miejsc na terenie Miasta Krakowa oferujących udogodnienia w zakresie przystosowania architektonicznego, atrakcyjnej oferty i przyjaznych warunków pobytu rodzicom z dziećmi w różnym wieku. Zależy nam, by dzięki takim miejscom rodziny z dziećmi miały możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu społeczno-kulturalnym Krakowa.
Chcemy wyróżnić miejsca gdzie rodziny czują się bezpiecznie, dzieci są chciane i w których na nie się czeka, a cała rodzina może spędzić czas razem: w restauracji, na basenie, ale również w muzeum, urzędzie czy placówce służby zdrowia. Specjalna naklejka ma pomóc w identyfikacji tych miejsc.
Rodzina z dzieckiem – czy dziećmi – wymaga specjalnego traktowania, udogodnień. Ważne czy w urzędzie/kinie/restauracji jest pokój dla rodzica z dzieckiem, w którym można uspokoić płaczącego malucha, przytulić go, nakarmić? Czy restauracja ma kącik z zabawkami, żeby dziecko mogło pobawić się tam przez chwilę, a nie męczyć rodzica pytaniem, kiedy przyniosą jedzenie? Czy można poruszać się tam z wózkami dziecięcymi – do „okienka”, windy, na taras, do przestrzeni wspólnych? Czy personel jest przyjazny? Czy miejsce jest czyste? Czy można tam podgrzać posiłek? Rodzice mają prawo spokojnie załatwić sprawę w urzędzie i nie przejmować się, że ktoś będzie wypraszał ich dzieci, bo są zbyt głośne. Wysoki stołek i kredki to już standard, od miejsca przyjaznego oczekujemy więcej!
Rodzina ma czuć się dobrze razem. Razem, nie osobno! Dzieciom pokazujemy cały świat, a nie tylko jego skrawki.
Chcemy wyróżniać i promować takie miejsca, a Pan Prezydent przyzna wyróżnionym firmom i instytucjom Certyfikaty „Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi”. Kapituła powołana przez Prezydenta, będzie oceniać takie miejsca w następujących kategoriach:
1. hotele, gastronomia, rozrywka;
2. firmy produkcyjne, obiekty handlowo-usługowe i mieszkalne;
3. kultura, sport, rekreacja;
4. urzędy i edukacja;
5. zdrowie.

Laureaci plebiscytu zostaną oficjalnie uhonorowani podczas uroczystej gali zorganizowanej po zakończeniu plebiscytu.
A kto jest przyjazny – to wiedzą najlepiej dzieci i rodzice. Dlatego też, czekamy na zgłoszenia od krakowianek i krakowian.
Zgłoszenia mogą przesyłać też sami zainteresowani.
Wniosek łatwo i szybko można wypełnić na stronie kkr.krakow.pl/plebiscyt lub pobrać i wysłać pocztą na adres: Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków.
Na zgłoszenia czekamy do 30 września.
Do projektu nie mogą być zgłaszane podmioty, które statutowo zostały utworzone w celu realizacji zadań na rzecz rodzin z dziećmi. W trakcie oceny miejsc weryfikowany będzie stan zapewnienia w obiekcie udogodnień dla rodzin z dziećmi np. pokoju dla matki z dzieckiem, kącika do zabawy, krzesełek, przewijaków dla dzieci, czystość itd. oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej, kulinarnej, dostosowanej do potrzeb rodzin z dziećmi np. propozycja specjalnego menu dla dzieci lub zapewnienie opieki animatora zabaw dla dzieci w tracie zajęć dedykowanych rodzicom.
Więcej informacji na stronie www.kkr.krakow.pl w zakładce plebiscyt.
Dobre praktyki należy chwalić, ale warto też się nimi pochwalić i dać przykład innym!