Promocja projektów BO 2018

Drodzy mieszkańcy zwierzyńca, wnioskodawcy BO, zapraszamy na łamy strony Zwierzyńca z promocją własnych projektów dzielnicowych.
Każdy może przesłać na nasz adres tekst i grafikę (zdjęcie) opisujące Państwa projekt – zamieścimy go na stronie.
Promowane projekty:

Projekt nr 12 Zwierzyniec Śpiewa – Warsztaty Chóralne.

Zwierzyńcu Śpiewaj!

 

„Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów”.

(św. Bazyli Wielki, IV w.)

 

Ta od dawna znana prawda dziś ma także swoje potwierdzenie naukowe. Wykazano, że śpiew wyzwala w organizmie ludzkim produkcję aż czterech zbawiennych hormonów. Przede wszystkim są to endorfiny, hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie, łagodne stany euforyczne i działanie przeciwbólowe. Śpiew wyzwala także dopaminę – odpowiedzialną za koordynację ruchową, pamięć i procesy poznawcze. Kiedy śpiewamy, wydziela się również kortyzol, hormon o działaniu przeciwzapalnym i pomagającym zwalczać stres. Chemię śpiewu dopełnia uwalnianie do krwi oksytocyny – hormonu zapewniającego nam satysfakcję i przyjemność, a także chęć współpracy. Śpiew jest więc nieocenionym lekarstwem dla ciała i duszy, które możemy i powinniśmy stosować bez ograniczeń.

 

Kiedy ludzie śpiewają razem, mają większą odwagę w wyrażaniu siebie. Czują się istotną częścią większej całości. Wspólny śpiew pozwala ciekawie spędzać wolny czas, podnieść poziom swojej edukacji muzycznej, a przy tym poznać sąsiadów, nawiązywać znajomości międzypokoleniowe, spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach i wrażliwości. Śpiewając wspólnie, można dzielić się swoja pasją i radością – spajać lokalną społeczność, tworząc jednocześnie coś pięknego.

 

Takie właśnie cele przyświecają twórcom projektu dzielnicowego „Zwierzyniec Śpiewa – Warsztaty Chóralne” zaproponowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.

Projekt polega na organizacji warsztatów chóralnych – zajęć zbiorowych i indywidualnych, dostępnych nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy (młodzieży i dorosłych, w tym seniorów). Program warsztatów obejmuje: zajęcia z kształcenia słuchu muzycznego, podstaw zapisu nutowego, emisji głosu, dykcji, interpretacji utworu muzycznego oraz nauki śpiewu wielogłosowego. W trakcie zajęć przygotowywany będzie repertuar koncertowy na chór mieszany. Zwieńczeniem warsztatów będzie koncert w wykonaniu uczestników.

 

Projekt zapowiada się atrakcyjnie i znakomicie wpisuje się w tradycje Zwierzyńca, dzielnicy artystów. Stanowi także wzbogacenie oferty kulturalnej dzielnicy, ponieważ do tej pory brakowało propozycji, zwłaszcza dla dorosłych, umożliwiającej profesjonalną naukę śpiewu.

 

By projekt mógł być zrealizowany, potrzebne są głosy oddane przez mieszkańców naszej dzielnicy. Głosować można elektronicznie od 16 do 30 czerwca za pośrednictwem platformy dostępnej w okresie głosowania pod adresem internetowym: budzet.krakow.pl.

 

Dodatkowo, by ułatwić głosowanie, w niedzielę 17 czerwca, w godz. 9:30-13:30, zostanie zorganizowany punkt oddawania głosów przed wejściem do kościoła od ulicy Kościuszki. Będzie tam można uzyskać dodatkowe informacje, a także oddać głos na papierowej karcie do głosowania.

Zapraszamy do wzięcia udziału i oddawania głosów!

 

Projekt nr 16 Strona Internetowa krakowskiego Zwierzyńca

Krakowski Zwierzyniec nie ma swojej strony internetowej. Aż trudno w to uwierzyć że ta przepiękna dzielnica, z własną tradycją, historią i wyjątkowymi terenami zielonymi nie ma strony, która zbierałaby wszystkie informacje na jej temat. Informacje na temat niektórych obiektów, tych bardziej znanych można znaleźć na niektórych stronach. Obiekty mniej znane, jak galicyjska fabryka Octu i Musztardy „Gablenz i Syn”, pomnik-mauzoleum w miejscu straceń na „Glinniku”​​​​​​​, odrzutowy samolot Jak-23 czy stylowa stróżówka​​​​​​​ Willi Baszta nie widnieją na żadnej stronie internetowej. Niektóre XIX wieczne obiekty znikają z przestrzeni i ludzkiej pamięci. Starsi ludzie odchodzą, zabierając ze sobą cenne informacje  Strona zebrałaby opisy o obiektach, miejscach i ludziach związanych ze Zwierzyńcem, ocalając od zapomienia, ale również przybliżając mieszkańcom, turystom czy pasjonatom Zwierzyńca jego piękno. Do tworzenia strony, umieszczanych na niej treści, zdjęć, filmów, wywiadów zaproszone zostaną również zwierzynieckie instytucje. Materiały będą umieszczać również trzy kluby kultury filie Dworku Białoprądnickiego: Chełm, Wola, Przegorzały działające na terenie Zwierzyńca.

Chcemy, korzystając z zaangażowania społecznego mieszkańców Zwierzyńca współtworzyć wraz nimi tę stronę, która ma na celu zachowanie pamięci dawnego Zwierzyńca, związanych z nim obiektów i ludzi. Będziemy się starali utwalić na naszej stronie te najbardziej zapomniane i najmniej znane miejsca i sylwetki.

W projekt zaangażowane są kluby kultury leżące na Zwierzyńcu – Przegorzały, Chełm i Wola. Jak strona będzie wyglądać można zobaczyć tutaj https://zwierzyniec.dworek.eu/

 

Projekt nr 19 Ogólnodostępny plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 32

Co chcemy zrobic?

Chcemy wykorzystać przestrzeń na podwórku Szkołu Podstawowej 32, przy ul. Królowej Jadwigi (przy skrzyżowaniu z ul. Focha) do budowy placu zabaw.

 

Czy plac zabaw będzie ogólnodostępny?

Tak! Podwórko szkoły już w tym momencie jest ogólnodostępne – zarówno dzieci jak i dorośli mieszkańcy mogą korzystać z otwartego terenu boiska. Plac zabaw będzie dostępny na takiej samej zasadzie.

 

Dlaczego warto poprzeć akurat nasz projekt?

Narzekamy, że nowe pokolenie spędza czas z nosem przyklejonym do komputera i komórki, ale to przecież My – dorośli – kształtujemy zwyczaje naszych dzieci. Plac zabaw to długoterminowa inwestycja w zdrowe nawyki aktywego spędzia czasu przez nowe pokolenie Krakowian. Plac zabaw to miejsce gdzie rodzice mogą aktywnie spędzić czas ze swoimi dziećmi. Dodatkowo, stwarzajac przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyładować swoją energię i spędzić czas, długofalowo poprawia bezpieczeństwo w okolicy.

 

                                                                                                                 Edyta Szymura

                                                                                                                 Magdalena Peterson

Projekt nr 22 Plac zabaw pod Kopcem Piłsudskiego

W 1964 roku powstało Towarzystwo Rozwoju Terenów Rekreacyjnych „Bielany”.

Towarzystwo planowało przyległy teren wokół Kopca Józefa Piłsudskiego przekształcić w miejsce z przeznaczeniem do uprawianie sportu.

Miały tu powstać boiska do siatkówki, do gry w kometkę, basen kąpielowy oraz teatr na wolnym powietrzu. Finalnie powstał parking, zaadaptowano istniejący wcześniej budynek na kawiarnię oraz  wykonano plac zabaw dla dzieci.

Po 50 latach użytkowania plac zabaw wymaga gruntownego remontu i modernizacji, aby nasze pociechy mogły miło a przede wszystkim bezpiecznie spędzać czas.

Chcielibyśmy, aby plac zabaw oprócz spełnienia norm bezpiecznego użytkowania stał się obiektem integrującym się z otoczeniem Lasu Wolskiego, aby stał się miejscem zabawy i wypoczynku dostępnym przez cały rok.

W naszej dzielnicy powstało już wiele nowych obiektów o podobnym przeznaczeniu i stale się rozwijają, jednakże nie zapomnijmy o tym najstarszym przy Kopcu Józefa Piłsudskiego w Lesie Wolskim.

Bardzo prosimy o oddanie głosu na projekt lokalny – dzielnica VII Nr 22.

Bartosz Wołkowski